Hospodářský odbor Rady ČRS se v květnu sešel na výjezdním zasedání ve východočeském Těchoníně. Přizváni byli i zástupci Pstruhařské sekce Hospodářského odboru Rady ČRS a hosté z Rady SRZ, Jihočeské univerzity a Akademie věd ČR.
Program zasedání byl velmi nabitý, účastníky čekaly na úvod tři velmi zajímavé přednášky od pozvaných hostů. První z nich, Ing. Tibor Krajč z Rady Slovenského rybárskeho zväzu, seznámil účastníky zasedání s problematikou a vývojem Zákona o rybářství a jeho prováděcí vyhlášky na Slovensku. Ten prošel výraznými změnami, některé z nich byly inspirovány i českými pravidly, v řadě věcí se ale liší.
Následovala přednáška profesora Ing. Tomáše Randáka, Ph.D. (ředitele Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity) na téma dlouhodobé perspektivy hospodaření na pstruhových revírech. Nepříliš utěšený stav populace pstruha potočního a lipana je v našich revírech bohužel realitou, které musíme čelit – důvodů je celá řada, od nevhodné morfologie vodních toků, zásadního snížení úživnosti revírů díky výstavbě čističek odpadních vod (které si umějí poradit s organickým znečištěním – organické látky jsou ale potřebné pro rozvoj mikroorganismů potravního řetězce ryb, ale neporadí si s farmakologickými rezidui, pesticidy a řadou dalších látek), přes změnu teploty povrchových vod v posledních letech až po vliv rychle se šířící vydry a volavky.
Sérii přednášek zakončil Dr. Ing. Pavel Jurajda z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR prezentací na téma možnosti spolupráce Akademie a Českého rybářského svazu v oblasti snahy o záchranu populace pstruhů a lipanů v našich vodách. Svými slovy potvrdil řadu závěrů předcházejících přednášek a konstatoval, že pokračování intenzivní spolupráce napříč všemi institucemi, které hospodaří s vodními toky a jejich obyvateli, je pro zachování těchto druhů nezbytostí.
Jednání odboru pokračovalo diskuzí o bližších podmínkách výkonu rybářského práva na revírech Českého rybářského svazu a problematice jejich sjednocování v rámci územních svazů. Proběhla podrobná analýza pravidel platných v jednotlivých územních svazech; členové hospodářského odboru a pstruhařské sekce se následně shodli na potřebě plošného sbližování a zjednodušování pravidel lovu při zachování možnosti lokálních výjimek tam, kde jsou opodstatněné.
Odbor se dále zabýval návrhy na úpravy Rybářského řádu pro rok 2020 na revírech v užívání Rady ČRS (se zásadními změnami se nepočítá) které budou předloženy Republikové radě; diskutovány také byly případné změny Vyhlášky č.197/2004 Sb. (k provedení Zákona o rybářství).
Hospodář Východočeského územního svazu Jan Pohl v čase mezi jednáním představil účastníkům přilehlý pstruhový revír Tichá Orlice 7, kde se nachází výhradně muškařské pásmo; zájemci měli možnost jeho obsádku prověřit i s prutem v ruce.
O podrobnostech a průběhu navrhovaných úprav BPVRP budeme rybáře včas informovat.
Petrův zdar!
Převzato:Tomáš Kočica Rada ČRS